fbpx

Mennyire emberi a márkád?

A fogyasztó korát éljük. Mindenhol erről esik szó. Cikkek százai, könyvek sora taglalja: „A vevő az első.” A márkáknak ügyfélközpontúnak kell lenniük. Sőt, ügyfélmegszállottnak.

Mikorra datálható ez a változás?

Volt idő, amikor az ügyfélközpontúság még nem volt kérdés. A kiskereskedésekbe rendszeresen betérőket az eladók név szerint ismerték, tudták, hogy milyen portékáért járnak hozzájuk, és gyakran elbeszélgettek velük.

A tömegtermelés térhódításával elindult az arctalanodás, az elszemélytelenedés, a marketingkommunikációban pedig megjelent a jellemzők összehasonlítása és az előnyökkel való érvelés.

Ma – a digitális átalakulás után – a „tömeges személyre szabottság” korát éljük. A lehetőségek megsokszorozódtak, a régi módszerek már nem működnek. A fogyasztók gond nélkül hallatják a hangjukat az online térben és ha valami nem nyeri el a tetszésüket, megvan a hatalmuk ahhoz, hogy tömegesen forduljanak el egy-egy márkától.

Az emberek ma már nem egyszerűen passzív fogadói szeretnének lenni az üzeneteknek, hanem ugyanúgy társalogni akarnak a cégekkel, mint a barátaikkal. A márkák iránti ragaszkodásukat pedig sokkal kevésbé kézzelfogható tulajdonságokkal lehet befolyásolni.

A ma azoké a márkáké, akik emberi érzések mentén tudnak kapcsolódni a célcsoportjukhoz. Amelyek úgy tudnak kommunikálni, mintha maguk is emberek lennének, de legalább emberiek.

Brands which communicate with consumers in a way that feels more human will have better engagement, leading to improved business results.

Dipanjan Chatterjee

Ezt a felvetést konkrét adatok is alátámasztják: a Braze szoftvercég a Forrester Consulting segítségével többször is folytatott kutatásokat az elmúlt években arról, hogy milyen jellemzők biztosítják az érzelmi kapcsolódást a fogyasztó számára egy-egy márkával kapcsolatban.

Mitől lesz emberi egy márka?

Braze Humanity Index felmérés 2018-ban több ezer résztvevővel a következő jellemzőket helyezte a toplistára:

  1. készségesen reagál
  2. szociális
  3. barátságos
  4. figyelmes
  5. segítőkész
  6. kellemes megjelenésű
  7. intelligens
  8. őszinte
  9. megnyugtató

Az olyan tulajdonságok, mint meglepőelbűvölőviccesfurcsa, a lista végére kerültek. A lényeg tehát a támogatás, a segítségnyújtás és a hitelesség volt.

2019-ben a lista a következőképp változott:

  1. megértő (új)
  2. barátságos
  3. vigasztaló (új)
  4. kellemes megjelenésű
  5. megnyugtató
  6. meglepő (új)
  7. figyelmes
  8. készségesen reagál
  9. vidám (új)

Funkcionális jellemzőket is vizsgáltak, három kategóriában (természetesség, figyelmesség, személyesség), ez a lista az első évben így alakult:

  1. úgy kommunikál, mint ahogy egy létező személy tenné (természetes)
  2. megmutatja, hogy értékeli az időmet és a dolgaimat (figyelmes)
  3. olyan hangnemben kommunikál velem, amelyen én azt szeretném (természetes)
  4. reagál, amikor szükségem van erre (figyelmes)
  5. tiszta, egyértelmű üzeneteket küld (természetes)
  6. megmutatja, hogy érti, mi az, ami éppen fontos számomra (személyes)
  7. akkor kommunikál velem, amikor az nekem is megfelel (figyelmes)
  8. az általam preferált módon veszi fel velem a kapcsolatot (figyelmes)
  9. nagyszerű ajánlásokat tesz (személyes)
  10. megérti, mik a preferenciáim és kerüli, amit nem szeretek (személyes)

A második év listájában a következők szerepeltek:

  1. úgy kommunikál, mint ahogy egy létező személy tenné (természetes)
  2. reagál, amikor szükségem van erre (figyelmes)
  3. egy olyan márka, amit ajánlanék a családomnak, barátaimnak (személyes)
  4. megmutatja, hogy értékeli az időmet és a dolgaimat (figyelmes)
  5. akkor kommunikál velem, amikor az nekem is megfelel (figyelmes)
  6. megmutatja, hogy érti, mi az, ami éppen fontos számomra (személyes)
  7. illik az életmódomhoz (személyes)
  8. az általam preferált módon veszi fel velem a kapcsolatot (figyelmes)
  9. megérti, mik a preferenciáim és kerüli, amit nem szeretek (személyes)
  10. megért engem és azt, ami érdekel (személyes)

Figyeljük meg, hogy a második listában megnőtt a személyes elemek száma az első listához képest.

A legjobb márkastratégia

Konkrét lépések, amiket tehetünk

1. A márkastratégia megalkotásánál használd ki a márkaszemélyiség erejét

márkaszemélyiség pszichológiai alapokon nyugszik, és az „ez valami ismerős” érzését kínálja a fogyasztóknak. Átszövi a teljes márkaélményt, és azonnali kapcsolódást eredményez (legtöbbször nem is tudatosan). Ma a legtöbb love brand él a lehetőséggel és használja a márkaszemélyiség erejét.

2. Építsd kitartóan még empatikusabbra a márkádat

Ez nem egy olyan feladat, amit egyszer elvégzünk és utána elfelejthetjük. Ahogy egyre több cég veszi észre, mennyire fontos ez, egyre magasabbra kerül a léc. Keresd kitartóan az új utakat.

3. Légy szövetséges

Az érzelmek azok, amelyek leginkább megmozgatják, részvételre biztatják és hűségre sarkallják a fogyasztókat, akik egyértelműen arra vágynak, hogy egy márka megmutassa, hogy megértő és barátságos. (Az érzelmek terén a storytelling nagy segítségedre lehet.)

4. Építsd be a folyamataidba az empátiát

Ez nem könnyű feladat, azonban a legjobb márkák egyértelműen demonstrálják, hogy figyelnek, megértik a vásárlókat, és e szerint cselekszenek. (Tehát autentikusak is!) Azok a cégek, amelyek szeretnének átugrani az egyre emelkedő lécet, be kell építeniük a működési rendszerükbe a figyelmességet, úgy, hogy a dolgozóik is szem előtt tartsák ezt.

5. Légy következetes

A top márkák nem a saját feltételeik szerint építenek kapcsolatot a vásárlóikkal, hanem azt veszik figyelembe, utóbbiak mit szeretnének. Ráadásul elengedhetetlen, hogy ezt a személyes kommunikációt platformokon átívelően működtessék.

Mindezek azt sugallják, hogy soha nem szabad elfelejtenünk, hogy a készülék másik oldalán egy emberi lényt találunk. A kulcsszó az empátia. Elengedhetetlen, hogy a munkatársainkat is bevonjuk ebbe az átalakulásba, és meglépjük, hogy a cégünk egész működését átszője annak tudata, hogy a bizalom elnyeréséhez nélkülözhetetlen alapelem a figyelmesség és a személyesség. Nem biztos, hogy könnyű átállás lesz, de az év végi kimutatásokban érezhető lesz a hatása.

Szerző: Bán Annamari
A Mysto társalapítója, kreatív vezetője, LEVEL C certified brand specialist, tipográfus, designer, évtizedeken átívelő tapasztalattal. Multipotentialite. Munkái által számos hazai és nemzetközi elismerésben részesült.